Şeb-i Arûs törenleri magazinselleştiriliyor mu?

Mevlana Celaleddin-i Rûmî'nin 743. Vuslat Yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen programda konuşan yazar Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Şeb-i Arûs törenleri için 'magazinselleştiriliyor' eleştirisinde bulundu.

07-01-2017 20:03

Haberler »


Mevlana Celaleddin-i Rûmî'nin 743. Vuslat Yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen programda konuşan yazar Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Şeb-i Arûs törenleri için 'magazinselleştiriliyor' eleştirisinde bulundu.

Mevlana Celaleddin-i Rûmî'nin 743. Vuslat Yıldönümü nedeniyle Sabahattin Zaim Üniversitesi Kampüsü Yeni Spor Salonu Şeb-i Arûs Mevlevi Mukabelesi Programı gerçekleştirildi.

Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Neyzen Ender Doğan'ın sanat yönetmenliğini yaptığı programa Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, tasavvuf konusunda uzman, yazar Prof. Dr. Mim Kemal Öke ve 2004 Dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma birincisi Hafız Mustafa Kızılcaoğlu'nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Program öncesi açıklamalarda bulunan Mim Kemal Öke, "Çeşitli yerlerde Şeb-i Arûs törenleri yapılıyor ancak maalesef işin özünden biraz uzaklaşılarak, gerçek kültüründen koparak yapılan bir takım faaliyetler oluyor. Bunlar bazen çok büyük organizasyonlar da olabiliyor. İçin işine pop müzik sanatçıları, farklı kültürlerden gelen insanların girmesiyle kozmopolit bir yapıya doğru yani biraz işin magazinsel boyuta taşınması oluyor, bunlar doğru değil diye düşünüyorum." dedi.

"MANA VE RUH İKLİMİMİZE HİTAP EDEN GÜZEL BİR AKŞAM"

Hz. Mevlana'nın kazandırdığı Anadolu'yu Anadolu yapan önemli harcın, mananın, ruhun temel direklerinden biri olduğu bilinciyle anma programı gerçekleştirdiklerini söyleyen Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Neyzen Ender Doğan ise " Semalarla, Ayin-i Şerîflerle, saz heyetiyle dolu dolu hem görsel hem de mana ve ruh iklimimize hitap eden güzel bir akşam" dedi.

Gençlerin Hz. Mevlana'yı çok iyi tanımaları gerektiğinin altını çizen Doğan,"Hz. Mevlana'nın bütün öğretileri hep birlik mesajı taşıyan öğretilerdir. Dolayısıyla gençlerimizin onu iyi tanıması gerekiyor. Bu anlamda bu programın başka üniversitelere de örneklik teşkil etmesini isteriz" diye konuştu.

"ŞEB-İ ARÛS TÖRENLERİ MAGAZİNSELLEŞTİRİLİYOR"

Her sene gerçekleştirilen Şeb-i Arûs törenleriyle ilgili bir eleştiride de bulunan Doğan sözlerini şöyle noktaladı:

"Çeşitli yerlerde Şeb-i Arûs törenleri yapılıyor ancak maalesef işin özünden biraz uzaklaşılarak, gerçek kültüründen koparak yapılan bir takım faaliyetler oluyor. Bunlar bazen çok büyük organizasyonlar da olabiliyor. İçin işine pop müzik sanatçıları, farklı kültürlerden gelen insanların girmesiyle kozmopolit bir yapıya doğru yani biraz işin magazinsel boyuta taşınması oluyor, bunlar doğru değil diye düşünüyorum. Hz. Mevlana'yı manasına uygun ve bir saygı çerçevesi içerisinde anmalıyız diye düşünüyorum. Bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirmek istedim."

Etiketler : mevlana -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler